Zapewne nie dziwi nas fakt, że urządzenia podłączone do Internetu mogą udostępniać pewne dane do producentów czy reklamodawców, to niestety nasza codzienność. A co gdyby się okazało, że korzystając z naszego telewizora, wykonywane i udostępniane są zrzuty ekranu tego, co właśnie oglądamy? Taki wniosek został wyciągnięty po przeprowadzaniu najnowszych badań.
Obecnie wszystkie telewizory Smart TV wykorzystują technologię ACR (Automatic Content Recognition), dzięki której wykonywane są zrzuty ekranu naszego wyświetlacza. Jak działa to rozwiązanie? Zbierane dane są przekazywane do serwera, który analizuje wyświetlane przez nas treści i może dostosowywać propozycje filmów/seriali albo wyświetlać personalizowane reklamy. Poniżej ilustruje to grafika.
Badania były przeprowadzone na telewizorach LG i Samsung i chociaż jego autorom nie udało się ustalić, co dokładnie jest rejestrowane, to byli w stanie przeanalizować ruch między telewizorem a serwerem, aby określić, jak często i ile danych jest gromadzonych na telewizorze. Wykazano, że telewizory stale wysyłają duże ilości danych o tym, co jest wyświetlane. LG wykonuje zrzut ekranu telewizora co 10 ms (100 razy na sekundę), podczas gdy Samsung robi to co 500 ms (dwa razy na sekundę). Jednak Samsung „przesyła do 2X więcej danych na wyższej częstotliwości do domen ACR w porównaniu do LG”, podczas korzystania z telewizora.
ACR zbiera dane również podczas wyświetlania treści przez urządzenia podłączone pod złącza HDMI. Zatem, gdy nasz telewizor służy za wyświetlacz do przeglądania rodzinnych zdjęć z urlopu lub dokumentów z danymi wrażliwymi, takie obrazy też są przesyłane na serwer. Według wspomnianych wcześniej badań, znacznie więcej danych jest zazwyczaj zbieranych, gdy telewizor jest używany z wykorzystaniem portów HDMI bądź oglądania standardowej telewizji. Poniżej częstotliwość i ilość danych przesyłana na telewizorach LG i Samsung na przykładzie z Wielkiej Brytanii.
Co ciekawe, Ruch sieciowy ACR nie występuje podczas przesyłania strumieniowego treści z aplikacji innych firm, takich jak Netflix i YouTube. Co zrobić, by ograniczyć wysyłanie danych z innych aplikacji bądź w ogóle wyłączyć tę funkcję? Zazwyczaj należałoby cofnąć zgody na wyświetlanie reklam, przetwarzanie naszych danych, bądź zdalne zarządzanie urządzeniem. Nie świadczy to jednak o całkowitym wyłączeniu możliwości śledzenia. Jedyną opcja jest odłączenie telewizora od Internetu i korzystanie z zewnętrznych przystawek, np. Apple TV 4K, która według producenta nie używa ACR.
Źródło:
https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1730444985
https://www.tech4law.co.za/tech-advisor/security-d91/watch-out-how-to-stop-your-smart-tv-from-spying-on-you/