
LG Display inwestuje niemal miliard dolarów w nową generację OLED-ów, a oprócz wcześniej omawianych technologii firma zamierza również przyjrzeć się bliżej produkcji z wykorzystaniem technologii „eLEAP”.
Technologia eLEAP, opracowana przez Japan Display Inc. (JDI), to skrót od: environment positive, Lithography with maskless deposition, Extreme long life, low power, and high luminance, Any shape Patterning.
Mówiąc prościej, eLEAP umożliwia nanoszenie materiału OLED bez użycia drobnych metalowych masek (FMM). Pozwala to na znacznie większy współczynnik otwarcia (60% w porównaniu do około 30%), co przekłada się na dwukrotnie wyższą wydajność, dwukrotnie wyższą jasność szczytową i nawet trzykrotnie dłuższą żywotność. Przy zastosowaniu struktury tandemowej technologia ta może osiągać jasność przekraczającą 3000 nitów.
LG Display rozważa eLEAP
Technologia eLEAP była rozwijana przez lata. Chociaż Japan Display rozpoczęło małoskalową produkcję pod koniec 2024 roku, panele z eLEAP nie pojawiły się jeszcze w popularnych produktach konsumenckich. Firma aktywnie poszukuje partnera, który pomoże rozwinąć produkcję na większą skalę.
Zgodnie z doniesieniami koreańskiego dziennika The Elec, LG Display planuje teraz przetestować technologię eLEAP w panelach RGB OLED w swojej istniejącej fabryce E4 w Paju, w Korei Południowej.
LG Display może podobno wykorzystać swoje obecne linie produkcyjne po wprowadzeniu pewnych modyfikacji. Firma nie jest jednak jeszcze gotowa do pełnej inwestycji – na początek technologia miałaby być stosowana w niszowych panelach OLED o przekątnej 20–30 cali.
Nie tylko LG Display
Chociaż Japan Display jest głównym inicjatorem eLEAP, w projekt zaangażowane są również inne firmy.
Pod koniec 2024 roku pojawiły się doniesienia o powiązaniu z nową platformą produkcyjną „Max OLED” firmy Applied Materials, którą Samsung Display planuje wykorzystać do tworzenia ulepszonych paneli RGB OLED do smartfonów, tabletów, laptopów, monitorów, a być może nawet telewizorów.
Chińska firma Visionox również rozwija własną wersję bezmaskowej produkcji OLED o nazwie „ViP”, korzystając z maszyn produkcyjnych Applied Materials.
Źródło: flatpanelshd.com