LG Display dąży do poprawy dokładności wyświetlania obrazu w telewizorach i monitorach, aby wszyscy użytkownicy mogli postrzegać wyświetlane kolory w taki sam sposób. We wpisie na swoim blogu firma ogłosiła stworzenie nowej metodologii pomiaru „różnicy w postrzeganiu kolorów”, która została zaakceptowana przez International Electrotechnical Commission, jako nowy globalny standard. Oznacza to, że IEC będzie używać metody LG Display do oceniania wszystkich telewizorów i monitorów konsumenckich na podstawie ich poziomu postrzegania kolorów.
LG wyjaśnia, że według nowego standardu oblicza i kwantyfikuje różnicę między tym, jak siedem standardowych kolorów jest precyzyjnie mierzonych przez maszynę w warunkach podobnych do naturalnego światła, a tym, jak te same kolory są postrzegane przez poszczególnych ludzi gołym okiem. Im różnica jest mniejsza, tym dokładniej kolor jest postrzegany przez różnych odbiorców.
Niektórzy mogą myśleć, że niewielka różnica w postrzeganiu kolorów nie stanowi problemu, bo nie wszyscy zwracają na to aż tak dużą uwagę. Istnieje jednak wiele profesjonalnych środowisk, w których dokładność postrzegania kolorów ma znaczenie, na przykład gdy nad tym samym filmem lub programem telewizyjnym pracuje zespół montażystów zajmujących się korekcją kolorów. W takich przypadkach lepiej upewnić się, że każdy członek zespołu montażowego widzi te same odcienie kolorów, aby mogli uzyskać odpowiedni, spójny efekt.
LG podaje, że istnieje wiele czynników, takich jak wiek, płeć i genetyka, a nawet pamięć, które mają wpływ na postrzeganie kolorów. Nawet stan zdrowia czy przyjmowane leki mogą zmieniać percepcję. Nawet w przypadku najlepszych telewizorów, które są starannie wykonane, aby zapewnić wysoką dokładność kolorów, barwy mogą być różnie postrzegane przez poszczególnych użytkowników. Na przykład biały ekran, może wyglądać zupełnie inaczej dla dwóch osób, przy czym jedna osoba widzi lekko żółty odcień, a druga niebieski. Według LG Display powodem, dla którego ludzie widzą ten sam kolor inaczej, jest wrażliwość ich komórek fotoreceptorowych, która różni się u poszczególnych osób i może być zmieniana przez niektóre z wymienionych powyżej czynników.
Taką różnicę w postrzeganiu kolorów LG Display próbuje wyeliminować, dzięki swojemu nowemu standardowi, jak również twierdzi, że jego panele OLED są najlepsze do minimalizowania takiego efektu. Producent wyjaśnił, że wyświetlacze OLED generują obraz za pomocą organicznej, białej diody elektroluminescencyjnej, która bardziej przypomina światło naturalne, dzięki czemu są dokładniejsze. Dlatego jego telewizory OLED mają wyjątkowo niską różnicę w postrzeganiu kolorów poniżej 10%, zgodnie z nowym standardem metody pomiaru różnicy postrzegania kolorów, obecnie obsługiwanym przez IEC.
Czy według nas wprowadzenie nowego standardu będzie miało wpływ na rynek? Na pewno będzie to odczuwalne dla osób zajmujących się postprodukcją, obróbką graficzną, czy dla tych, którzy cenią najwierniejsze odwzorowanie barw. Jednak dla reszty użytkowników mogą być ważniejsze inne kryteria podczas zakupu, takie jak częstotliwość odświeżania, rodzaj matrycy lub funkcje systemu operacyjnego. Dobrze, że producenci chcą iść w kierunku profesjonalnego odwzorowania barw i to nie tylko dla wąskiego grona odbiorców. Może już na targach CES w styczniu będziemy mogli ujrzeć te zmiany na prezentacji modeli LG G5 i C5.
Źródło:
https://www.hdtvtest.co.uk/news/lg-display-announces-new-standard-for-measuring-tv-colour-perception