
Z 1,4 miliarda do 1 miliarda – co się stało?
Według danych opublikowanych przez Microsoft, system Windows jest dziś zainstalowany na ponad miliardzie aktywnych urządzeń miesięcznie. Firma chwali się tą liczbą w kontekście nadchodzącego końca wsparcia dla Windowsa 10 (14 października 2025). Ale trzy lata temu ta sama firma raportowała 1,4 miliarda aktywnych urządzeń z Windows 10 lub 11. Oznacza to, że w międzyczasie 400 milionów użytkowników porzuciło Windowsa – i nie bez powodu firma unika mówienia o tym głośno.
Alternatywy rosną: macOS, Linux i smartfony
Dlaczego użytkownicy odchodzą? Część z nich przesiadła się na macOS, który od czasu przejścia Apple na własne procesory (Apple Silicon) zyskał na wydajności i popularności. Według danych IDC i Canalys, sprzedaż komputerów Mac wzrosła, a ich udział w rynku globalnym sięga dziś 8,7–10,4%. Inni użytkownicy – w tym niektóre instytucje państwowe, jak land Szlezwik-Holsztyn, duńskie Ministerstwo Cyfryzacji czy francuski Lyon – wybierają Linuxa.
Ale najwięcej osób po prostu przestaje używać komputerów z Windowsem na rzecz smartfonów i tabletów. Nowoczesne urządzenia mobilne są dziś wystarczająco wydajne, by przejąć codzienne funkcje komputerów – zwłaszcza wśród osób, które nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania.
Windows 11 szybszy? Tak, ale nie do końca uczciwie
Microsoft twierdzi, że Windows 11 działa 2,3 razy szybciej niż Windows 10. Problem w tym, że firma nie testowała systemów na tych samych urządzeniach. Windows 10 był uruchamiany na starszych laptopach z procesorami Intel Core 6., 8. i 10. generacji, podczas gdy testy Windowsa 11 przeprowadzono na sprzęcie z najnowszymi układami Intel Core 12. i 13. generacji. Takie porównanie trudno uznać za miarodajne.
Czas ucieka, a użytkownicy się wahają
Microsoft zapewne liczy, że przed październikiem wiele firm zdecyduje się zaktualizować systemy do Windowsa 11. Jednak przeciętni użytkownicy mogą mieć z tym problem, zwłaszcza jeśli ich obecny sprzęt nie spełnia wymagań nowego systemu. W dobie streamingu gier, aplikacji webowych i pracy w chmurze, coraz więcej osób może dojść do wniosku, że komputer z Windowsem nie jest im już potrzebny – a Microsoft może mieć trudności z ich odzyskaniem.