Samsung po wycofaniu się z produkcji paneli telewizorów LCD, planuje również zaprzestanie produkcji LED, w tym podświetlenia LED dla telewizorów LCD „QLED”.
Ta strategiczna zmiana będzie stopniowo wprowadzana do 2030 roku, ponieważ producent uważa, że stracił przewagę konkurencyjną, co potwierdza wiele raportów branżowych.
"Zespół biznesowy Samsung LED odpowiada głównie za moduły LED do telewizorów, diody LED do lamp błyskowych smartfonów i moduły LED do samochodów. Rocznie daje to około 1 446 513 360 dolarów wolumenu, ale i tak nacisk ma zostać przeniesiony na bardziej kluczowe obszary”, podaje Maeil Business News Korea. Według tego źródła, Samsung wstrzyma produkcję chipów LED do oświetlenia do pierwszej połowy 2026 r. i wycofa się z działalności w zakresie podświetlenia LED (do telewizorów) do drugiej połowy 2026 roku. Ostatnim krokiem będzie wycofanie się z działalności w zakresie diod LED do samochodów do 2030 r.
Jaki to może mieć wpływ na telewizory produkowane przez Samsunga? Obecnie producent implementuje panele LCD od TCL, BOE, LG Display i innych producentów wyświetlaczy po tym, jak dział Samsung Display zdecydował się zakończyć całą produkcję paneli telewizorów LCD w czerwcu 2022 r. Wykorzystuje on Chińskie panele np. w modelu QN90D.
W związku z tymi zmianami, Koreański gigant będzie musiał pozyskiwać podświetlenie LED, w tym miniLED, od zewnętrznych dostawców, głównie chińskich sprzedawców. Samsung stracił przewagę na tym polu na rzecz TCL czy Hisense.
Nie ma za to informacji o zaprzestaniu produkcji wyświetlaczy Micro-Led. Ta technologia pozwala na zastosowanie pojedynczych subpikseli w wyświetlaczach, eliminując potrzebę stosowania panelu LCD. Takie rozwiązanie jest obecnie bardzo kosztowne, ponieważ model Samsunga z tego roku w rozmiarze 76" to koszt prawie 400 000 zł.
Źródło:
https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1729580570
https://www.samsung.com/pl/